„Globális geopolitikai trendek” komplex geopolitikai kutatási program
A kutatás célja:
A kutatás célja, hogy a kárpát-medencei geopolitikai/geostratégiai kérdésekkel foglalkozó tudományos műhelyek, ill. kutatók/doktranduszok munkáját komplex módon összefogja és megjelenítse a geopolitika, geoközgazdaságtan, a nemzetközi intézmények és a köztük lévő együttműködések, a virtuális tér és a digitális technológiák hatásainak, a demográfia és migráció, a versenyképesség és az innováció tárgyköreiben, illetőleg az e területeken zajló tudományos munkát és annak eredményeit prezentálja és disszeminálja. A kutatás módszere és logikája az analízis – szintézis keretrendszer. A tudományos munkát, az elemzést a Kárpát-medencében elszórtan tevékenykedő kutatók/résztvevők, míg a szintézist a kialakított témakörökért felelős témavezetők végzik és jelenítik meg beszámolójukban.
A kutatás öt nagyobb témakör köré összpontosul, melyek az alábbiak:
- Geoközgazdaságtan, geostratégia és geopolitika – a kutatási témakör az aktuális geopolitikai folyamatok feltérképezésére irányul, például a gazdálkodás szervezése és a földrajz, a közlekedés, az energiabiztonság vagy a világgazdaság folyamatainak alakulása, súlypontjainak áthelyeződése és megnyilvánulásainak, illetőleg hatásainak bemutatása főképp a kelet-közép-európai térségre vonatkoztatva.
- Hálózatosodás és együttműködés, nemzetközi intézményrendszer – a kutatási témakör a hagyományos és újonnan formálódó gazdasági-társadalmi tevékenységek összehangolásának, politikai csoportosulások kialakulásának és működésének, gazdasági együttműködések és csoportosulások tevékenységének különböző megjelenési formáinak és megnyilvánulásainak feltárására irányul. A témakör fő célja a hálózatba szerveződés az együttes fellépés különböző formáinak prezentálása területein.
- Virtuális tér, adatbányászat és digitális technológiák – A témakör célja a virtuális tér, illetőleg a különböző digitális technológiák megjelenésnek bemutatása a különböző társadalmi-gazdasági – politikai folyamatok viszonylatában. A témakör esetében a változás sebessége és gazdasági tevékenységek és folyamatok jelentős részének a virtuális térbe való áthelyeződése is indokolja, hogy folyamatosan foglalkozzunk a kérdéskörrel. Különös jelentőséggel bírnak az adatbányászat és az adatok elemzésének különböző módszerei, a kinyerhető információk alkalmazásának kérdéskörei.
- Demográfiai és migrációs folyamatok – A demográfiai és a migrációs folyamatok térségünk szempontjából hangsúlyos szerepet töltenek be az elmúlt évtizedekben/években. A témakör célja a különböző demográfiai és a migrációs folyamatok bemutatása különböző szempontokból, például az előregedésre, belső migrációra, népességmozgalmi adatokra, regionális eltérésekre, munkaerőpiaci szempontokra vagy akár integrációs tapasztalatokra fókuszáltan.
- Versenyképesség és innováció – A témakör célja a versenyképesség különböző szintjein (a világgazdaság térségei, országok, régiók, lokális terek, ágazatok, vállalatok) zajló aktuális folyamatok feltárása, mindazon folyamatok, az egyes versenytényezők állapotában bekövetkezett változások és az innovatív jellegű megoldások prezentálása, melyek jelenleg a társadalmi-gazdasági folyamatok szempontjából meghatározóak.